STRATEEGILINE SIHT 6
Kodu, mis algab tänavast
Kodupaik loob kaitstust ja turvatunnet. Kodu ei ole ainult neli seina, kodutunne algab kodutänavast või juba asumi piirist. Õues on põhjust aega veeta igas vanuses inimestel. Tallinnas leidub igaühele sobilik kodu – elamispindade valik on mitmekesine ja kättesaadav. Erivajadustega inimestele on kohandatud piisavalt elamispindu, mis ka tänu linnaruumi ligipääsetavusele võimaldab kõigil osaleda ühiskonnaelus. Peredel on Tallinnas hea elada ja lastel on võimalik palju asju teha iseseisvalt. Kodud planeeritakse peamiselt keskuste lähedale – koos ühistranspordi, lasteaedade, koolide ja teenindusasutustega. Kõikide kodude lähedal on nii rohealasid kui ka põnevat avalikku ruumi. Toimivad energiaühistud, muutes energiatarbijad teadlikeks tootjateks. Linn näitab eluruume rajades eeskuju ja vastutustunnet, lähtudes terviklikust elukeskkonnast. Linna pakutavaid eluasemeid on kõikides linnaosades.
Mitmeotstarbelised elamupiirkonnad
Linnal on aktiivne roll elukeskkonna kujundamises. Tallinn planeerib linnaruumi terviklikult, teeb eraomanikega koostööd ja suunab investeeringuid linnaruumi nendesse kohtadesse, kus ta soovib arengut soodustada – Tallinna suurematesse ja väiksematesse keskustesse. Uued elamispinnad ehitatakse eelistatult keskuste lähedusse, kus on olemas kvaliteetne avalik ruum, vajalikud ühistranspordiühendused, rattateed, lasteaiad, koolid, huvikoolid ja muud kodulähedased teenused. Sinna, kus teenuseid pakkuvat keskust veel ei ole, planeerivad linn ja eraarendaja need koos, kuid ilma tervikliku keskuseta elamupiirkondi ei arendata.
Eriilmelised asumid ja hoovid
Igal Tallinna asumil on oma nägu, seal on hea elada. Asumite sisetänavad on rahustatud liikluse ja põneva tänavaeluga – saab nii mängida, jalutada kui ka pinkidel jalgu puhata. Kavandatavad elamuasemed on eelistatult kuni neljakorruselistes hoonetes, sealjuures peetakse silmas näiteks kesklinna või aedlinna eripärasid. Elamupiirkondades tegutsevad väikeärid ja kohvikud. Asumeid rikastavad eriilmelised õued ja hoovid, sageli poolavalikud või avalikud ruumid. Õismäe, Lasnamäe ja Mustamäe õuealad on saanud uue ilme ning on muutunud paljude võimalustega puhkealaks. Autosid ei pargita enamjaolt kortermajade ette, vaid maa alla või parkimismajja. Linnas on aktiivsed asumiseltsid, kes räägivad kaasa elukeskkonna kujundamisel ja korraldavad ühistegevusi. Asumitevahelised teekonnad on kujundatud mugavaks ja elamuslikuks.
Kavandatavad eluasemed on eelistatult kuni neljakorruselistes hoonetes
Vajadusele vastavad kodud
Tallinna elanike arv kasvab ja kodusid tuleb juurde. Elukohtade valik on mitmekesine, võimaldades igal leibkonnal leida endale sobiv ja taskukohane kodu. Kõikides linnaosades on nii suuremaid kui ka väiksemaid eluruume, mis võimaldavad elukorralduse muutumisel paindlikult kodu vahetada. Peredel on Tallinnas hea elada ja lastel on võimalik palju asju teha iseseisvalt. On piisavalt kodusid erivajadustega inimestele ja eakatele. See tähendab, et elumajadele on hea juurdepääs, majades on liftid ja siseruume kohandatakse vastavalt vajadustele. Linna pakutavad jõukohase hinnaga elamispinnad asuvad linna eri piirkondades.
Elukohtade mitmekesisus võimaldab erinevatel leibkondadel leida sobiv ja taskukohane kodu
Energiatõhusad ja mugavad kodud
Tallinna kodud on projekteeritud ja ka ümber ehitatud energiatõhusust ja -sõltumatust arvestades. Kasutusele on võetud uudsed soojustehnoloogiad ning keskkonnasäästlikud energiakandjad. Kodude renoveerimisel ja ehitamisel on säilitatud piirkonna eripära. Ühistuline tegevus võimaldab jõuda kohapealse energiatootmiseni ning seeläbi ka puhtama energia ja suurema energiajulgeolekuni. Energiaallikaid kombineeritakse ja kasutatakse energiasäästlikke lahendusi, uued majad ehitatakse liginullenergiahoonetena ja kodude sisekliima on hea. Süsinikneutraalsuse eesmärgist lähtudes on uus puitarhitektuur muutunud Tallinnas tavapäraseks. Elamute juures on mugavad rataste, lapsekärude ja muude kergliiklusvahendite hoiupaigad, eelistatult tänava tasandil.
Hoonete energiatõhusus kasvab